Nasze publikacje

Najnowsze


Dodany przez Tomasz Norek, w dniu 16-05-2017

Niezniszczalne powłoki?
Teflon kojarzy się większości ludzi jednoznacznie - oczywiście z patelniami.

To był prawdziwy przełom. W końcu smażone potrawy nie przypalały się i nie przywierały. Trzeba było jednak uważać przy ich użytkowaniu, bo zniszczenie delikatnej powłoki powodowało natychmiastową utratę właściwości.

Powłoki techniczne to jednak nie tylko teflon, który wdarł się do powszechnej świadomości. Jednymi z bardzo często używanych są też powłoki antykorozyjne. Stosują je producenci z całego świata. Przede wszystkim podczas procesów formowania tworzyw sztucznych i gumy. Jak się to robi? To bardzo precyzyjne działanie, choć w teorii wygląda dość prosto. Nanosi się je na daną formę lub przedmiot, by stworzyć bardzo cienką powłokę. Jest ona chemicznie przyklejona i na stałe przywiera do formy.

Jej główna właściwość to stabilność termiczna. Elementy są niezanieczyszczone, co znacznie ogranicza koszty produkcji i sprawia, że wytwarzanie tych powłok nie jest drogie. Produkty pokryte powłokami antyadhezyjnymi charakteryzują się ogromną wytrzymałością na ścieranie. Są też odporne na wysokie temperatury, a także wysokie ciśnienie. Mogą uzyskać zaświadczenie kontrolne pozwalające na kontakt z jedzeniem i wodą.

Jak widać, zastosowań tego typu powłok może być wiele, a ich wykorzystanie w przemyśle obejmuje szeroki zakres dziedzin. Ogranicza nas tutaj wyobraźnia.

W obiektywie


przemysł chemiczny
procesy chemiczne